+421 910 973 020

info@diapra.sk

0 ks 0.00 €


Bolesti nôh

 

Nohy sú končatiny, ktoré nás celý život nosia a musia sa vyrovnať so záťažou v podobe našej vlastnej hmotnosti.

Topánky od nepamäti chránia naše chodidlá pri chodzi a dotvárajú celkový imidž v obliekaní. Deformity nôh v populácii pribúdajú, preto by ste mali pred dizajnom uprednostniť kvalitu pri výbere obuvi, každá obuv chodidlo istým spôsobom formuje. Preto odporúčame zdravotnú obuv.

Medzi najčastejšie získané deformity a poruchy patria: plochá noha, vbočený palec, ostroha pätnej kosti, kladivkový prst, kurie oko atď.

 

Plochá noha

Pozdlĺžne a priečne klenby klesajú a jej vnútorné strany sa začnú dotýkať terénu. Mizne klenba a vnútorný členok nápadne vytŕča a stráca estetický vzhľad a schopnosť pružnej chodze. Príznaky: pálivá bolesť v chodidlách, bolesť vyžaruje do lýtka, kolena a stehien, dokonca aj do oblasti bedrovej a krížovej, nohy sa silno potia a časté sú aj kožné problémy.

 

Vbočený palec

Je to deformácia, ktorá sa vyskytuje dosť často a mnohým ľuďom znepríjemňuje život. Choroba začne tým, že klenba klesne a chodidlo sa rozprestre. Palec je zahnutý smerom do vnútra, smerom k ostatným prstom. Je to najčastejšia a najzávažnejšia deformácia prednej časti chodidla. Najlepšou prevenciou je skoré odhalenie poklesu klenby a používanie vhodnej obuvi.

 

Ostoha pätnej kosti

Kostné ostohy sa vytvoria na chodidle ktoré má napäté väzivo, alebo ktoré je opakovane vystavené takým činnostiam ako tanec, beh, alebo tlaku spôsobenému nadváhou prípadne zlou obuvou. Pri vyššie popísaných činnostiach sú väzy na spodnej časti chodidla opakovane zaťažované, sú v chronickom napätí, čím vzniká trvalý ťah za pätnú kosť (pätu) čo spôsobí zápal týchto väzov. Ako sa kosť pokúša zahojiť, na spodnej strane pätnej kosti môže vzniknúť dolná ostoha pätnej kosti. Tlak na zadnú časť pätnej kosti spôsobený dlhodobým nosením úzkych topánok môže zase spôsobiť hornú ostrohu na zadnej strane päty.

Ostohy pätnej kosti môžu spôsobiť zrohovatenia a mozole keď nad ostrohou narastie tkanivo aby zmäkčovalo a tlmilo nárazy. Príznaky: bolesť, ktorá sa prejaví po dlhšom odpočinku v ľahu alebo v sede po postavení na nohy. Prevencia: udržiavanie optimálnej telesnej hmotnosti, vhodná pohodlná obuv (flexi obuv), vylúčenie chodze na boso po tvrdom povrchu, včasná návšteva špecialistu.

 

Kladivkový prst

Vzniká každodenným dráždením najčastejšie na druhom prste, veľmi často z oboch strán. Keď klesá klenba, prsty sa začnú scvrkávať najčastejšie tak, že tretí prstový článok sa stočí smerom hore a druhý smerom dole. Tým sa vatvára vrchol v tvare V. Na vrchole ohybu sa vytvára bolestivé kurie oko. Táto bolesť môže byť neznesitelná nielen pri nosení obuvi, ale často už pri ľahkom dotyku.

 

Kurie oko

Je to najčastejšou chorobnou zmenou nohy, čo reaguje na každý tlak alebo úder ostrou bolesťou. Podstate ide o zhrubnutú pokožku, v miestach najväčšieho preťaženia. Noha sa takémuto preťaženiu bráni zhrubnutím pokožky. Takáto hrubá pokožka je aj pod povrchom a je ukončená vypuklým kužeľom, ktorý tlačí na nervy a tým spôsobuje bolesti. Najčastejšie typy:

Tvrdé kurie oko - vytvára sa na ploche chodilda, pod hlavičkami prstových kostí alebo nad zakrivením prstov, v tomto prípade je problém s narušenou statikou a nevhodnou obuvou.

Mäkké kurie oko - tvorí sa medzi prstami, navine je nevyhovujúca obuv. Prevenciou je nosenie pohodlnej obuvi, výber správnej výšky podpätku, v prípade zhrubnutej kože je treba ju odstrániť.